Anton Corbijn 1-2-3-4 - Fotografiska Stockholm

Holenderski fotograf Anton Corbij przywiózł do Fotografiska w Sztokcholmie kilkaset muzycznych fotografii, jeśli możemy je tak nazwać :) Nie są to zdjęcia muzyków podczas koncertów, czy w pracy, kiedy to zazwyczaj można takie połączenie zobaczyć kiedy fotograf spotyka się z muzykami. Tutaj ich współpraca jest zupełnie inna, łączą się oni na poziomie artystycznym wizualnie i muzycznie. Corbijn za pomoc zdjęć gra tutaj melodię, którą muzycy ilustrują. A my jako widzowie zostajemy przeniesieni do nowego wymiaru audiowizualnego, gdzie rock'n'roll brzmi odważnie, w rytmie czarno-białych fotografii.

Można tutaj rozpoznać zdjęcia, które zdobiły wiele okłądek czasopism jak i albumów muzycznych, takich artystów jak Kurt Cobain, Rolling Stones czy też Tom Waits. Można też z łatwością rozpoznać tutaj U2 czy też Depeche Mode :) 

Wiele zdjęć z tej wystawy nigdy wcześniej nie ujrzało światła dziennego, nie były wcześniej nigdzie publikowane. Zatem my jako widzowie piszemy historię tych zdjęć :)

Stali słuchacze muzyki rockowej zostali naznaczeni tym jak Corbijn swoimi fotografiami i filmami złamał granice pomiędzy członkami zespołów a słuchaczami... wpuścił nas do tej przestrzeni, gdzie muzycy są rozebrani ze swoich instrumentów i mikrofonów, gdzie są po prostu ludźmi tak jak my, którzy mają swoje blizny, są zmęczeni czy też zrelaksowani.

W galerii Fotografiska można było obejrzeć ponad 400 zdjęć Antona Corbijn'a. Seria 1-2-3-4 została tak nazwana od tego jak muzycy odliczają, kiedy zaczynają grać :) Wystawa miała miejsce od 16 września do 4 grudnia 2016r. Poniżej mała relacja fotograficzna z tej wystawy. Zapraszam! :)

Kamila Piech